Gülsev ÇETİNKAYA 10 dk. 15 dk.

hamsi

 

Omega 3’ü vücudumuzun üretemediği ama mutlaka alınması gereken temel yağ asitlerinin en önemlisi olduğunu biliyorsunuz değil mi? Omega 3 eksikliği özellikle çocuklarda beyin ve göz gelişimi, davranış bozuklulukları, öğrenme güçlüğü,dikkat eksikliği gibi birçok probleme neden oluyor. Yetişkinlerde kalp krizi riskini azalttığı, alzheimer, diyabet, bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu da saptanmış. İşte bu vitamini besinlerden almak gerekirse balık tüketimini arttırmamız gerekli.

Tam mevsimiyken, hamsi bol bol denizden çıkarken, omega3 kaynağı depolamanın en zirve zamanı bu günler sanırım. Şimdi size verdiğim bu pratik tarifle hem sağlıklı bir yemek pişirmiş olacaksınız, hem leziz, hem de eviniz o ağır balık kızartması kokusu ile sizleri rahatsız etmeyecek 🙂 Üzerine limon ve soğan dilimledim, ama her zaman limon dilimlemediğimi de belirtmek isterim.

İşte tarifi aşağıya yazmaya başlıyorum.

 

 

Malzemeler

  • 1 kg hamsi
  • 2 yada 3 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1 adet kuru soğan
  • tuz

 

Haydi yapalım

  • Hamslerimizi fırına dayanaklı kap yada tepsimize yanyana ve sıkı diziyoruz. Üzerine tuz serpip, soğanları halka halka doğruyoruz. levitra 20mg price En son 3 yemek kaşığı sıvıyağımızı üzerine gezdrip, 200 derece fırında üzeri kızarıncaya kadar 25-30 dakika pişiriyoruz.