Gülsev ÇETİNKAYA 10 dk. 15 dk.

patlcan

 

Bugün ne pişirsem diye epeyce düşündüm. Size de mutlaka oluyordur, yarına ne yapsam, akşama ne pişirsem çıkmazı. Hatta facebook sayfamız ‘lacivert’ e de yazdım bugün ne pişirmeyi planlıyorsunuz diye, takipçilerden fikir almak istedim. Sonrasında buzdolabına bakıp karnıyarık hazırlamak için aldığım patlıcanlarla etli patlıcan yemeği yapmaya karar verdim 🙂

Şu hayatta en sevdiğim nimetlerden biri patates diğeri patlıcan. Her ikisinin de nasıl pişirirsem pişireyim lezzetine doyamıyorum. Zaten patates yaz ve kış aylarında http://www.viagrabelgiquefr.com/ da başımızın tacı.

Güveç yapmayı ve yemeyi çok seviyorum, çeşitli tür sebzelerle etin karışımının ağır ateşte pişip lezzetsiz olması kaçınılmaz zaten 🙂 Ama arada etli patlıcan yemeği pişirip, sadece patlıcan yemeyi de oldukça lezzetli buluyorum.

Etli patlıcan yemeği hazırlarken ben kuzu pirzola kullandım, öncesinde pirzolaları yüksek ateşte arkalı önlü kızarttım. Siz istediğiniz eti kullanabilirsiniz, şayet dana eti kullanacaksanız öncesinde mutlaka bir miktar eti pişirin.

Ben yemeklerde sarımsak kullanmayı sevdiğim için içerisine sarımsak ekledim, hoşlanmıyorsanız onu da ilave etmeyebilirsiniz. Yemeği ben döküm tencerede pişirdim, evinizde varsa siz de onu tercih edin.

Gelelim tarifimize 🙂

Malzemeler

  • 5 adet kemer patlıcan
  • 500gr pirzola
  • 1 adet soğan
  • 5 diş sarımsak
  • 3 adet orta boy domates/çeri domates de olabilir/domates suyu da olabilir
  • 1/2 tatlı kaşığı acı biber salçası
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
  •  tuz

Haydi yapalım;

Soğan yemeklik doğranır ve z.yağda sotelenir, biber salçası ilave edilip bir miktar daha çevirilir.  Alacalı soyulmuş kemer patlıcanlar iri iri doğranıp tencerenin içine alınır, üzerine domates sosu yada doğranmış domates ve sarımsak eklenir. Tencerenin en üst kısmına daha önce arkalı önlü yüksek ateşte kızarttığınız pirzolalar konulur.  Bir buçuk bardak kaynamış su da ilave edilip, tencerenin kapağı kapalı olarak yemeğimiz pişirilir.
patlican