Gülsev ÇETİNKAYA 10 dk. 15 dk.

Malzemeler

  • 750 ml süt
  • 15 gr Salep (3 – 3,5 tatlı kaşığı)
  • 300 gr şeker
  • 1/2 kg çilek

Haydi yapalım,

  • Öncelikle süt, salep ve şekeri karıştıralım, kaynamaya başlayınca ocaktan alıp soğuması için kenarda bekletelim. Bu karışım bozadan biraz daha akışkan kıvamda olacak.  Çileklerin saplarını çıkartıp yıkayalım, suyu tamamen kuruduktan sonra blenderdan geçirip soğumuş olan dondurma karışımına ekleyip karıştıralım. Siz içerisinde iri meyve parçalı seviyorsanız çileğin bir miktarını iri doğrayıp bu karışıma da ilave edebilirsiniz. Evinizde buzluğa dayanıklı dondurma kaplarınız varsa onun içerisine karışımı döküp 6 saat dondurucu da tuttuktan sonra tadına bakabilirsiniz. Şayet dondurma kabınız yoksa bendeki gibi, küçük kağıt bardaklara hazırlayıp tam ortasına çubuk yerleştirip buzluğa kaldırabilirsiniz.

 

  • Şimdi üstteki bölüm evde dondurma makinası olmayanlar içindi; evde dondurma makinanız varsa yukarıda hazırlamış olduğunuz karışımı, dondurma makinanızı çalıştırıp yavaş yavaş dondurma haznesine döküp 20 dakika yada karıştırma aparatı zorlanmaya başladığı ana kadar karıştırmaya devam edin. Dondurma kıvamına gelince, ayrı bir kaba alıp dondurucunuza kaldırabilirsiniz.
En pratik dondurmaları evinizde yapabilirsiniz, içinde ne olduğundan da emin olursunuz böylelikle…Süt miktarını ben evde 750gr kaldığı için o seviyede kullandım siz 1kg sütten de hazırlayabilirsiniz. Salep biraz pahalıca satılıyor ne yazık ki, güvenilir baharatçınız varsa ondan almanızı tavsiye edeceğim zira salep içerisine nişasta ve pirinç unu koyarak bir karışım hazırlıyorlarmış bazı üçkağıtçılar.  Bence en lezzetli ve kıvamlı dondurma salep ile hazırlanan dondurma oluyor; ben evde yoğurt, krema ve yumurta ile de farklı çeşitler hazırlıyorum. Daha önce Karamelli Dondurma da hazırlamıştım buradan bakabilirsiniz.
Çilek mevsimini kaçırmayın derim 🙂

dondurma7